Bez względu na to, czy kupując samochód myślimy już o jego przyszłej sprzedaży, czy też liczymy na to, że będzie to rozwiązanie na lata, nie powinniśmy zapominać o tym, że troska o stan powłoki lakierniczej jest tym, co powinno mieć dla nas kluczowe znaczenie. Odpowiedź na pytanie o to, jak chronić lakier samochodu jest, na szczęście, trudna.
Co niszczy lakier?
Drobne uszkodzenia lakieru samochodowego zdarzają się często, a kierowca nie jest jedyną osobą, która ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy. Już same czynniki naturalne są znane z tego, że mogą wpływać niekorzystnie na stan powłoki lakierniczej. Wysokie temperatury prowadzą do zjawiska polegającego na jej rozszerzaniu się, gdy zaś spadają – powłoka lakiernicza zaczyna się kurczyć. Lakier odkształca się zatem niemal przez cały czas, a to prowadzi do systematycznego osłabiania jego struktury. Jakby tego było mało, nie sprzyjają mu czynniki atmosferyczne. Do niewielkich, zwykle niewidocznych dla oka, pęknięć dochodzi zarówno w konsekwencji opadów gradu, jak i deszczu oraz śniegu. Wiatr przynosi zanieczyszczenia, które osiadają na powłoce lakierniczej, szkodliwe okazuje się też promieniowanie UV prowadzące do jej kruszenia się i utraty połysku.
Specjalistyczne wsparcie
Na rynku nie brakuje dziś preparatów do lakieru. Możemy je podzielić na dwie grupy. Na pierwszy plan wysuwają się te, które stosuje się po to, żeby poprawić ogólny stan karoserii. Nie brakuje jednak także rozwiązań do zadań specjalnych, a więc takich, które pomagają rozprawieniu się z bardzo konkretnymi problemami takimi, jak choćby usuwanie drobnych rys. Przed zakupem konkretnego środka dobrze jest więc zastanowić się nad tym, na jakim efekcie końcowym zależy nam najbardziej. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że dbanie o lakier powinno być czymś oczywistym od chwili zakupu samochodu. Nie ma takich preparatów, które już po jednym użyciu mogłyby wyeliminować zaniedbania, do których dochodziło przez wiele lat.
Ważne mycie karoserii
Mycie karoserii to ważna czynność, która powinna być dla nas czymś oczywistą przed każdą operacją mającą na celu poprawienie stanu lakieru. Wiele osób wybiera w tym celu myjnię automatyczną. To szybkie i wygodne rozwiązanie, należy jednak liczyć się z tym, że jest też najprostszą drogą do tego, aby zarysować powłokę lakierniczą. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, warto poszukać myjni bezdotykowej. W przeciwieństwie do klasycznej myjni automatycznej, nie przyczynia się ona do uszkodzenia lakieru. Jej plusem jest również to, że wysokie ciśnienie dosięga tych zakamarków karoserii, do których nie są w stanie dotrzeć szczotki wykorzystywane w myjni automatycznej.