Transport

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa: kierunkowskazy na lusterkach samochodowych

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa: kierunkowskazy na lusterkach samochodowych

Jazda samochodem osobowym bez wątpienia należy do jednej z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie na co dzień robimy. Co prawda mało kto o tym myśli, ale prawda jest taka, że niemal każdego dnia poruszamy się w metalowych puszkach rozpędzonych do prędkości, które mogą nas z łatwością pozbawić życia. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować wszystkie możliwe kroki i kierunku zwiększania bezpieczeństwa, nawet jeśli kroki te mają być bardzo małe.

Jednym z takich drobnych usprawnień jest kierunkowskaz w lusterku. W tym wpisie zastanowimy się, jak taka mała zmiana może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Zanim jednak do tego przejdziemy musimy chociażby w kilku słowach wyjaśnić, do czego w ogóle służą kierunkowskazy. W największym skrócie są to narzędzia, które kierowcy wykorzystują do porozumiewania się między sobą. Przy użyciu kierunkowskazów informują się wzajemnie o swoich zamiarach tak, aby ruch mógł odbywać się płynnie i bezkolizyjnie.

Zalety kierunkowskazów na lusterkach

Jak jednak dodanie dodatkowego kierunkowskazu w lusterku ma wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo na drodze? Jest na to przynajmniej kilka sposobów, a oto naszym zdaniem najważniejsze z nich:

  • Lepsza widoczność — może to co napiszemy będzie banalne, ale jak już wspomnieliśmy, proste rzeczy są w stanie poprawiać bezpieczeństwo. Dodatkowy kierunkowskaz sprawia po prostu, że więcej żarówek miga informując o zamiarze skrętu, dzięki czemu łatwiej jest je zobaczyć i odpowiednio zareagować.

  • Kierunkowskaz zapasowy — większa liczba kierunkowskazów przyda się też w sytuacji, w której żarówka kierunkowskazu się przepalali. Kiedy więc podstawowy kierunkowskaz zawiedzie, to ten w lusterku może na jakiś czas przejąć jego obowiązki.

  • Martwe pole — kierunkowskazy w lusterkach są często połączone z systemem ostrzegającym o tym, że inny samochód znajduje się w martwym polu, czyi obszarze niewidocznym w lusterku.

Kierunkowskaz w lusterku – podsumowanie

Kierunkowskaz w lusterku jest być może drobnym usprawnieniem, ale każdy drobny krok, który zwiększa bezpieczeństwo jest krokiem dobrym i wartym pochwały. Jeśli więc ten kierunkowskaz w twoim samochodzie jest uszkodzonym, to nie ignoruj jego wymiany i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij