PielęgnacjaPorady

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem

Można powiedzieć, że wręcz nie da się utrzymać samochodu w zupełnie idealnym stanie, jeżeli jeździ się nim na co dzień po mieście. Częste zadrapania i otarcia są nieuniknione. Chwila nieuwagi innego kierowcy wystarczy bowiem do tego, by na aucie pojawiła się nowa rysa. A jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem? Otóż tych domowych sposobów jest nawet kilka i warto je przetestować, zanim odeśle się auto bezpośrednio do lakiernika.

Metoda na spirytus

Metoda powszechnie znana i z tego względu chyba najczęściej wykorzystywana, ale mająca pewne swoje wady. Na czym polega? Otóż spirytus salicylowy ma za zadanie doprowadzić do rozpuszczenia lakieru tworzącego rysę. Na tym jego rola się nie kończy, bo zaraz potem błyskawicznie zasycha i dzięki temu jest w stanie wygładzić ewentualne nierówności, bo trafia tam, gdzie rzeczywiście występują drobne wybrzuszenia.

Niewielką ilość spirytusu salicylowego należy wylać na miękką bawełnianą ściereczkę i następnie od razu przejść do pocierania nią zarysowania. Należy to robić energicznie i zdecydowanie, aż do momentu przykrycia uszkodzenia. Gdy rysa przestanie być już widoczna, czyszczone miejsce należy wytrzeć delikatnie do sucha, a cały proces zakończyć polerowaniem, które można przeprowadzić przy użyciu specjalnej pasty.

Metoda jest bardzo fajna, bo przede wszystkim nie potrzeba do niej żadnych specjalnych sprzętów (wystarczy spirytus i ściereczka), jednakże ma tę wadę, że działa skutecznie jedynie na naprawdę niewielkich rysach.

Metoda na pastę do zębów

A jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem, jeżeli nie chce się używać spirytusu? W takim wypadku alkohol wystarczy zastąpić… pastą do zębów. Nie jest to może popularna metoda, ale wiele osób przekonało się już o tym, że ten środek do czyszczenia zębów świetnie radzi sobie z lekkimi zadrapaniami – takimi, które nie wywołały żadnych większych uszkodzeń na powłoce lakierniczej (tej bezbarwnej).

Jak zastosować pastę do zębów w praktyce? Otóż odrobinę produktu należy umieścić na miękkiej bawełnianej szmatce. Szmatką należy pocierać zadrapanie, jednocześnie starając się jak najdokładniej rozprowadzić na nim pastę. Ruchy powinny być koliste – dokładnie takie, jakie wykonuje się podczas polerowania auta. Należy je wykonywać i powtarzać tak długo, aż zadrapanie będzie całkowicie niewidoczne.

W przypadku gdy skaza nie zniknie pomimo zastosowania jednej z opisanych metod, konieczne okaże się zwrócenie się po pomoc do fachowców. Lepiej przesadnie nie kombinować, by nie uszkodzić auta na dobre.

Udostępnij