MotoryzacjaTransport

Leasing samochodu co to jest?

Leasing samochodu co to jest?

Ogólnie rzecz biorąc leasing to sposób finansowania. Leasing samochodu będzie więc metodą finansowania samochodów. Usługa ta rozpowszechniła się głównie wśród przedsiębiorców, bo jednak auta brane są w leasing głównie przez firmy, ale oczywiście osoby prywatne z tej opcji też mogą skorzystać, choć na nieco innych zasadach.

Ogólna definicja

Leasing samochodu co to jest? Jest to pewna forma „wypożyczenia” auta, które leasingodawca wypożycza leasingobiorcy. Leasingobiorca zyskuje więc pełen dostęp do wybranego przez siebie samochodu (o zupełnie dowolnym typie), by następnie móc go swobodnie użytkować przez zaznaczoną w umowie ilość czasu. To auto nie staje się jednak jego własnością. Nie jest przez niego kupowane, a jedynie brane w leasing (w pewnym sensie wypożyczane), dlatego gdy umowa przestanie obowiązywać, auto wraca do swojego właściciela. Na ogół dzieje się to po jakichś dwóch, trzech, a maksymalnie czterech latach, choć oczywiście warunki umowy są ustalane indywidualnie i można dowolnie je zmieniać.

Łatwo można jednak pomylić leasing samochodu z zakupem auta na raty, a to jednak dwa zupełnie inne rozwiązania. W przypadku leasingu nowy użytkownik pojazdu przez cały okres trwania umowy może z tego pojazdu korzystać, ale to nie oznacza, że staje się jego właścicielem. Istnieje jednak opcja, by wypożyczone auto później wykupić. Jeżeli taki ma się zamiar, warto wspomnieć o tym już podczas podpisywania umowy leasingowej, by ustalić jak najlepsze warunki transakcji i później mieć w ogóle możliwość odkupienia samochodu (nie zawsze ona przysługuje).

Zalety leasingu samochodu

Przeciętny przedsiębiorca wie o tym, leasing samochodu co to jest i szybko dowiaduje się również, że sam może sporo na nim zyskać. Jest to absolutna prawda. Leasing przydaje się głównie większym firmom, bo pozwala im na okresowe wypożyczanie potrzebnych im aut, a często jest jednak tak, że jakieś wybrane modele samochodów są im potrzebne wyłącznie na krótki czas. Taniej natomiast wziąć pojazd w leasing, niżeli go kupić i później kombinować z jego sprzedażą. A gdy okaże się, że wybrane auto znakomicie się sprawdza, można będzie tak tym wszystkim pomanewrować, by je później wykupić.

Proces załatwiania leasingu został uproszczony do minimum, dzięki czemu w krótkim czasie można przejść przez wszystkie niezbędne procedury, aby od razu zacząć korzystać z wybranego auta. Osobom prywatnym ta opcja także może się przydać. Leasing samochodowy doczekał się już bowiem kilku swoich specjalnych odmian.

Udostępnij