MechanikaPielęgnacja

Najczęściej występujące usterki zawieszenia

Najczęściej występujące usterki zawieszenia

Aktualnie w pojazdach mogą się pojawiać dość zróżnicowane usterki zawieszenia. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najczęściej występującymi problemami w samochodach.

Zużycie amortyzatorów

Wśród najczęściej występujących usterek zawieszenia w pojazdach można przede wszystkim wymienić zużycie amortyzatorów. Usterka tego rodzaju może się objawiać charakterystycznym pływaniem pojazdu po drodze, po której się porusza. Oprócz tego samochód może również dość silnie podskakiwać na nierównościach terenu, co powoduje u kierowcy spory dyskomfort w czasie jazdy. Uszkodzone amortyzatory nie zapewnią kierowcy właściwej przyczepności, dlatego należy je jak najszybciej wymienić.

Sworznie

Najczęstsze usterki zawieszenia mają także związek z takimi elementami pojazdów jak sworznie. Sworznie łączą wahacz ze zwrotnicą. Dzięki temu mają bardzo duży wpływ na precyzję prowadzenia pojazdu, co ma szczególne znaczenie na drogach. Sworznie są mocno eksploatowane podczas korzystania z samochodu, jednak ich wymiana nie jest kosztowna. Warto ją przeprowadzić w przypadku awarii tych elementów.

Końcówka drążka kierowniczego

„Co stuka w zawieszeniu typowe objawy” to kwestia, nad którą zastanawia się bardzo wielu użytkowników pojazdów. Wśród możliwych przyczyn odczuwania stuków można przede wszystkim wymienić problemy z takim elementem jak końcówka drążka kierowniczego. Łączy ona zwrotnicę wraz z przekładnią kierowniczą. O jej usterce mogą świadczyć właśnie głośne stuki, które wydobywają się z zawieszenia podczas pokonywania nierówności. Wymiana tego elementu jest niezwykle istotna ze względów bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów.

Wahacze

Kolejną często występującą usterką zawieszenia jest także awaria takich części jak wahacze. Wahacze najczęściej ulegają zniszczeniom w bardzo mocno eksploatowanych pojazdach, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana całego wahacza, co może być dość kosztowne. Jednak wymiana poszczególnych elementów jest bardzo ważna, aby móc bezpiecznie korzystać z pojazdu.

Łączniki stabilizatora

Wśród elementów, które dość często ulegają awarii w zawieszeniu pojazdów, można także wymienić łączniki stabilizatora. Są to elementy łączące drążek stabilizatora wraz z kolumną McPhersona. Awaria tej części najczęściej objawia się poprzez wydobywanie głośnych dźwięków z zawieszenia. Jest ona dość charakterystyczna, dlatego nikt nie powinien mieć żadnych problemów z rozpoznaniem tej usterki.

Udostępnij