MotoryzacjaTransport

Czy auta elektryczne mają sens?

Czy auta elektryczne mają sens?

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilkunastu latach motoryzacja znacznie się zmieniła. Postawiono na ekonomiczność użytkowania, bezpieczeństwo oraz ekologiczność. Z tego też powodu nastąpiła znaczna miniaturyzacja silników, lecz również doposażenie aut w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zdecydowanie największą rewolucją współczesnej motoryzacji są jednak auta elektryczne. Czym one są i jakie są ich konkretnie wady i zalety? Czy auta elektryczne mają sens?

Czym jest auto elektryczne?

Każdy kierowca doskonale wie, jak działa jego silnik spalinowy. Nie ma tu znaczenia, czy jest to klasyczna benzyna, czy też diesel, ponieważ zasad działania mniej więcej jest taka sama. W silniku spalane jest paliwo, a powstająca w ten sposób energia wykorzystywana jest do napędzania kół. Jest to rozwiązanie dość stare, ponieważ towarzyszy motoryzacji dosłownie od samego początku, czyli od ponad stu lat. Zdecydowanie największą wadą takiego rozwiązania jest emitowanie przez silniki szkodliwych substancji, które zatruwają atmosferę.
Czym natomiast jest samochód elektryczny? W tym wypadku zamiast silnika spalinowego, który spala w swoim wnętrzu paliwo, energia potrzebna do napędzania kół pochodzi z silnika elektrycznego. Ten zamiast z baku, pobiera ją z akumulatorów, które są znacznie nowocześniejszymi i lepiej rozbudowanymi bateriami często spotykanymi w laptopach.

Wady i zalety aut elektrycznych

Skoro już wiadomo, czym są samochody elektryczne, warto się teraz zastanowić nad tym, jakie są ich wady oraz zalety. Czy warto już teraz przesiadać się na takie pojazdy, czy też może technologia ta jest jeszcze w powijakach?
Jaka jest największa zaleta takiego pojazdu? Nie da się ukryć, że podróżowanie autami na prąd jest zwyczajnie tańsze. Nie trzeba do nich tankować naprawdę drogiego paliwa, lecz można ładować samochód z gniazdka elektrycznego w swoim domu czy też korzystać z bezpłatnych ładowarek rozmieszczonych w przestrzeni publicznej. Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że takie pojazdy praktycznie nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Są więc bardzo ekologiczne.
Jakie są wady takich pojazdów? Zdecydowanie najważniejszą z nich jest bardzo wysoka cena takiego auta. Często różnica w cenie względem tego samego modelu w wersji spalinowej i elektrycznej potrafi sięgnąć nawet 50%. Dodatkowo pojazdy te cały czas cierpią na dość mały dystans, który mogą przejechać na jednym lądowaniu. Warto również wspomnieć, że ładowanie bywa dość długie, a ilość obecnych na ulicach bezpłatnych ładowarek jest bardzo mała. Może to więc sprawiać, że codzienne poruszanie się takim pojazdem będzie zwyczajnie utrudnione.

Udostępnij