MotoryzacjaPorady

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

W przypadku wielu okoliczności potrzebne jest upewnienie się, czy dane auto jest ubezpieczone. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Warto wiedzieć, jak najszybciej dowiedzieć się o stanie ubezpieczenia pojazdu.

Po co sprawdzać aktualność polisy?

Sprawdzenie polisy może być niezwykle przydatne w przypadku wątpliwości do daty wygaśnięcia umowy ubezpieczającej auto. Co więcej, sprawdzenie stanu ubezpieczenia może być również przydatne, wtedy gdy kupuje się samochód używany. Warto nadmienić, że to po stronie byłego właściciela auta stoi obowiązek przekazania informacji na temat polisy OC, wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. Przed zawarciem umowy przenoszącej prawa na nowego właściciela należy upewnić się, czy samochód ma ważne ubezpieczenie.
Sprawdzenie stanu ubezpieczenia jest również przydatne, wtedy gdy jest się uczestnikiem kolizji lub też wypadku drogowego. Warto stosować się do zasady, według której w przypadku kolizji należy osobiście sprawdzić stan polisy OC. Jest to ważne szczególnie, wtedy gdy doszło do stosunkowo niegroźnej stłuczki zakończonej spisaniem oświadczenia. Obecnie stan polisy sprawdzić można dzięki usługom internetowym.

Jak sprawdzić stan ubezpieczenia?

Najprostszym sposobem sprawdzenia stanu polisy ubezpieczeniowej jest skorzystanie z serwisu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do sprawdzenia polisy w tej bazie potrzebny będzie numer VIN pojazdu. W odpowiedzi otrzyma się szczegółowe dane dotyczące pojazdu, nr polisy oraz nazwę ubezpieczyciela. Warto nadmienić, że sprawdzić polisę można również w aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach z aplikacjami w telefonach z systemem Android oraz iOS. Aplikacja nazywa się „Na wypadek” i jest prostym w obsłudze narzędziem, dzięki któremu sprawdzić można stan ubezpieczenia. Co więcej, w aplikacji tej ma się dostęp do większej liczby informacji niż na stronie internetowej. Korzystanie z tej aplikacji przynosi wiele korzyści takich jak przypominanie o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. W przypadku zdarzenia komunikacyjnego użytkownik może również skorzystać ze wbudowanego szablonu oświadczenia o stłuczce oraz pozyskać informację jak zachować się podczas wypadku lub stłuczki w przypadku gdy, brała w niej udział osoba spoza Polski. Jest to aplikacja bardzo dobrze chroniona, każdy użytkownik tworzy kod PIN, dzięki któremu wszystkie dane są zablokowane i niedostępne dla osób postronnych. Jest to bardzo ważne szczególnie, wtedy gdy smartfon zostanie zagubiony lub skradziony.

Udostępnij