MotoryzacjaTransport

Ile kosztuje okresowy przegląd samochodu?

Ile kosztuje okresowy przegląd samochodu?

Obowiązkowy przegląd techniczny samochodu to przede wszystkim sposób na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kiedy należy przeprowadzić przegląd samochodu?

Terminy obowiązkowych przeglądów samochodu regulują przepisy Prawa o ruchu drogowym. W przypadku nowych samochodów, pierwszy przegląd należy przeprowadzić po 3 latach od rejestracji, następne badanie należy wykonać po 2 latach. Kolejne badania obowiązkowo należy przeprowadzać co roku.

Od 1 stycznia 2022 r. badanie techniczne samochodu można przeprowadzić 30 dni wcześniej, bez wpływu na termin kolejnego badania. To dobre rozwiązanie, które daje kierowcy większą swobodę w wyborze terminu.

Co obejmuje przegląd samochodu?

Celem obowiązkowych przeglądów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Podczas przeglądu sprawdzane są przede wszystkim:

– hamulce,
– zawieszenie,
– ogumienie,
– silnik,
– układ wydechowy (emisja spalin),
– układ kierowniczy,
– oświetlenie (ustawienie świateł),
– nadwozie (elementy nośne, szyby i stopień ich przyciemnienia),
– instalacja LPG (jeżeli jest zamontowana).

Dodatkowo sprawdzane są dane zamieszczone na tabliczce znamionowej z tymi wpisanymi do dowodu rejestracyjnego.

Od 1 stycznia 2022 r. dodatkowo podczas przeglądu obowiązkowo będą wykonywane zdjęcia samochodu, które będą potwierdzać jego stan faktyczny. Wśród zdjęć musi być zrobione zdjęcie deski rozdzielczej z wyraźnym widokiem przebiegu km, ma to ukrócić proceder cofania liczników.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Okresowe przeglądy można przeprowadzać w SKT (stacje kontroli pojazdów) posiadających odpowiednie uprawnienie. W SKT można przeprowadzić kontrolę pojazdów osobowych, przyczep oraz samochodów dostawczych do 3,5 t. Pojazdy o większej nośności muszą wykonywać przeglądy w OSKP (okręgowe stacje kontroli pojazdów). Kontroli na OSKP podlegają także wszystkie pojazdy po wypadku, w których dokonano zmian konstrukcyjnych lub przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Opłaty za przegląd nie uległy zmianie i wynoszą:

– motorower – 51 zł,
– motocykl – 63 zł,
– przyczepa – 79 zł,
– samochód osobowy – 99 zł,
– samochód osobowy z instalacją LPG – 162 zł.

To stawki dla kierowców, którzy dokonują przeglądów w wyznaczonych terminach. Spóźnialscy, którzy przekroczą termin o 30 dni, będą musieli zapłacić stawkę podwójną.

Kierowca, który podczas rutynowej kontroli drogowej nie ma aktualnego przeglądu samochodu, może zostać ukarany przez policjanta grzywną w wysokości od 1500 do 3000 zł, a nie jak wcześniej mandatem 500 zł. Nie warto więc ryzykować.

Udostępnij