Motoryzacja

Coroczny serwis samochodu na czym polega?

Coroczny serwis samochodu na czym polega?

Posiadanie samochodu to nie tylko liczne zalety w postaci swobody przemieszczania się czy też zwykłej codziennej wygody, lecz również bardzo ważne obowiązki. Jeśli chce się korzystać z danego pojazdu bezpiecznie, trzeba wiedzieć, jak się go powinno eksploatować. Coroczny serwis samochodu na czym polega? Jakie powinno się wymieniać w aucie części i elementy?

Jakie płyny wymieniać w samochodzie?

Jaka jest podstawowa kwestia, o której nie można zapominać? Chodzi oczywiście o to, aby w określonych interwałach czasowych wymieniać w aucie płyny. O czym konkretnie mowa?
Zdecydowanie kluczową sprawą jest w tym wypadku to, aby co około 12 miesięcy wymieniać w samochodzie olej silnikowy. Pomoże to lepiej pracować jednostce napędowej, a także uchroni ją przed zbyt szybkim zużyciem.
Oprócz tego warto wiedzieć, że co około 2 lata powinno się wymieniać w aucie płyn hamulcowy, a także płyn chłodniczy. Szacuje się, że najlepiej takiej wymiany dokonywać co 2 lata.

Jakie filtry wymieniać w samochodzie i co ile?

Kolejną bardzo ważną sprawą jest wymiana w samochodzie filtrów. Zdecydowanie najważniejszy jest tu filtr oleju, który cały czas wyłapuje z niego zanieczyszczenia i różnego rodzaju zabrudzenia. Powinno się go wymieniać co roku przy wymianie oleju silnikowego.
Oprócz tego bardzo ważne jest także to, aby wymieniać raz na rok filtr powietrza w układzie dolotowym, co gwarantować będzie zabezpieczenie silnika przed dostaniem się do niego kurzu i pyłu z powietrza. Na koniec warto się jeszcze przyjrzeć temu, aby minimum raz na rok wymienić kabinowy filtr powietrza, który odpowiada za dostarczanie do wnętrza auta czystego i wolnego od zabrudzeń powietrza.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście płyny i oleje nie wyczerpują w pełni tematu elementów, które powinno się w samochodzie wymienić. Oprócz tego istnieje jeszcze kilka innych bardzo ważnych części, które również takiej okresowej wymianie podlegają. O czym konkretnie mowa?

Z całą pewnością kluczową sprawą jest tu utrzymywanie w dobrej kondycji całego układu hamulcowego. Jeśli chce się, aby pracował on cały czas efektywnie, trzeba co około 2 lata wymieniać w aucie klocki hamulcowe. Dodatkowo co 2 wymiany klocków powinno się wymieniać w aucie również tarcze.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na układ elektryczny i zapłonowy w samochodzie. Co około 4 lata powinno się wymienić w aucie świece zapłonowe, a także co 5 lat przewody zapłonowe. Raz na 6-7 lat zalecana jest wymiana akumulatora, który z wiekiem traci swoje właściwości i może znacznie ograniczyć ilość przechowywanej w sobie energii.

Udostępnij